Opis projektu



Genialne przedszkolaki


Projekt dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027


Numer umowy: FESW.08.01-IZ.00-0171/23


Okres realizacji projektu: 01.07.2024 – 30.06.2026


Obszar realizacji projektu: gmina Kielce, powiat Kielce, województwo świętokrzyskie


Biuro projektu mieści się pod adresem:

Przedszkole Samorządowe nr 25 w Kielcach

ul. Wojewódzka 12B

25-536 Kielce, sekretariat tel. 41 367 60 65 e-mail: pokaż e-mail


Beneficjent: Gmina Kielce/Przedszkole Samorządowe nr 25 w Kielcach


Numer naboru: FESW.08.01-IZ.00-002/23

Instytucja Organizująca Nabór: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Program: FESW.00.00

Priorytet: 8. Edukacja na wszystkich etapach życia

Działanie: 08.01 Wsparcie edukacji przedszkolnej


Dofinansowanie: 443 527,50 zł

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 419 498,38 zł

Wkład własny: 50 000,00 zł

Całkowita wartość projektu: 493 527,50 zł


Głównym celem projektu jest zwiększenie szans edukacyjnych 90 dzieci (45K/45M) w wieku

3-6 lat, w tym 2 dzieci (1K/1M) ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, uczęszczających do OWP (oddziały wychowania przedszkolnego) w Przedszkolu Samorządowym nr 25 w Kielcach w wyniku podniesienia atrakcyjności i jakości edukacji przedszkolnej poprzez rozszerzenie oferty zajęć, doposażenie placówki przedszkolnej, a także zwiększenie umiejętności zawodowych 12 nauczycieli (12K/0M) w okresie 01.07.2024-30.06.2026 r.


Zadania realizowane w ramach projektu:

Wsparcie dla nauczycieli wychowania przedszkolnego:

Kwalifikacyjne studia podyplomowe z zakresu gimnastyki kompensacyjno-korekcyjnej, kwalifikacyjne studia podyplomowe z zakresu integracji sensorycznej, szkolenie z zakresu elementów dziecięcej matematyki – gier i zabaw matematycznych w przedszkolu, szkolenie z zakresu praktycznego wykorzystania pedagogiki froeblowskiej, kurs z zakresu matematyki multisensorycznej z kodowaniem, szkolenie z zakresu gier i zabaw matematycznych w przedszkolu, szkolenie z zakresu języka angielskiego z wykorzystaniem metody Montessori, szkolenie z zakresu wykorzystania tablic i monitorów interaktywnych w edukacji przedszkolne.

Wsparcie dla uczniów:

  1. Zajęcia dodatkowe w zakresie umiejętności podstawowych i przekrojowych, wyrównujące szanse i rozwijające uzdolnienia (obligatoryjne):
    1. Język angielski (zajęcia wspierające wczesny rozwój umiejętności kompetencji językowych poprzez zabawę, tj. wykorzystanie plansz edukacyjnych, gier ruchowych, oprogramowania do nauki języka oraz innowacyjnego i interaktywnego robota do nauki języka poprzez zabawę)
    2. Kodowanie przez zabawę i robotyka (zajęcia wspierające rozwój krytycznego myślenia i rozwiązywania złożonych problemów, kształtujące wyobraźnię i kreatywność, zachęcające do działań grupowych poprzez zabawę, tj. wykorzystanie maty, tabletów, robotów do kodowania i programowania)
    3. Matematyka i logika poprzez zabawę (zajęcia wspierające rozwój intelektualny dziecka i orientację przestrzenną, rozwijające rytmy i rytmiczną organizację czasu, uczące logicznego myślenia i wyciągania prawidłowych wniosków poprzez zabawę, tj. wykorzystanie układanek, klocków, zegarów matematycznych, kul Froebla)
  2. Zajęcia kształtujące kompetencje emocjonalno-społeczne i obywatelskie (fakultatywne):
    1. Zajęcia rozwijające zainteresowania teatralno-artystyczne (zajęcia wspierające kształtowanie prawidłowych postaw moralnych, wyostrzanie zmysłów obserwacji, kształtowanie osobowości, rozładowanie emocji; dodatkowo: udział w warsztatach wyjazdowych z aktorami teatru lalki)
    2. Zajęcia rozwijające zainteresowania kulinarne (zajęcia wspierające kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, umiejętności manualnych i precyzji, pracy w grupie, zmysłów smaku, zapachu, itp.; dodatkowo: wyjazd edukacyjny do spółdzielni mleczarskiej (produkcja tradycyjnej krówki opatowskiej) i gospodarstwa agroturystycznego)
    3. zajęcia rozwijające zainteresowania ruchowo-taneczne ZUMBINI (innowatorskie zajęcia mające na celu rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny, ruch, taniec, grę na prostych instrumentach, śpiew; dodatkowo: udział w zajęciach muzycznych z muzykami filharmonii)
  3. Zajęcia z edukacji ekologicznej i klimatycznej - zielone kompetencje (obligatoryjne):
    1. Poznawanie przyrody przez użyteczne prace (m.in. prowadzenie ogródka warzywnego i ziołowego, obserwacja przyrodnicza, zabawy, pogadanki uczące racjonalnego wykorzystania zasobów przyrody, kształtujące postawy pro-środowiskowe, podniesienie świadomości ekologicznej poprzez kształtowanie zachowań współodpowiedzialności za środowisko naturalne, np. racjonalne korzystanie z energii elektrycznej, wody, segregowanie odpadów, opieka nad roślinami)
    2. Spektakl objazdowy o tematyce związanej z ochroną zasobów naturalnych i poszanowaniem środowiska (przedstawienie i upowszechnienie wśród dzieci prawidłowych nawyków ekologicznych, dbania o otaczające je środowisko np. poprzez recycling, filozofię zero waste, segregację odpadów, namawianie rodziców do korzystania z transportu zbiorowego)
  4. Zajęcia stymulujące rozwój psychoruchowy i sensoryczny (a)-c) fakultatywne i d) obligatoryjne):
    1. Trening Umiejętności Społecznych dla uczniów przeżywających trudności w relacjach społecznych na podstawie diagnoz i kwestionariuszy obserwacji
    2. Terapia sensoryczna dla uczniów borykających się z zaburzeniami sensorycznymi na podstawie diagnoz i kwestionariuszy obserwacji (zajęcia terapeutyczne i stymulujące prawidłowy rozwój, dostarczenie bodźców do stymulacji zmysłów, kształtowanie zdolności percepcyjno-motorycznych, wszechstronna aktywność stanowiącej niezbędny warunek rozwoju)
    3. Zajęcia logopedyczne dla uczniów wymagających usprawnienia narządów mowy, niwelowania zaburzeń dyslektycznych, wsparcia artykulacji i poprawnej wymowy (zajęcia uwzględniające ćwiczenia języka, kształtowanie motoryki twarzy, współpracę z rodzicami, pracę z oprogramowaniem logopedycznym)
    4. Zajęcia edukacyjno-rozwojowe z udziałem psa (zajęcia mające na celu rozwój dziecka poprzez interakcję z psem, poprawienie komunikacji, wzmacnianie mowy, przełamywanie lęków wśród dzieci, ćwiczenie koncentracji, uczenie samodzielności za siebie i psa)
  5. Zajęcia kształtujące postawy antydyskryminujące, uczące tolerancji, wolności i szacunku do drugiej osoby (obligatoryjne):
    1. Zajęcia z zakresu kultury równości (kształtowanie postaw tolerancyjnych i akceptacji odmienności innych ludzi, zrozumienie i szacunek dla różnorodności kulturowej i społecznej, prowadzenie pogadanek o tematyce antydyskryminacyjnej, równościowej ze względu na wiek, płeć, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, wykonywany zawód, itp.)
    2. Warsztaty z doradztwa zawodowego dla dzieci i rodziców (charakter indywidualny, próba rozmów i wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie poprzez zabawę: kim chcę zostać w przyszłości?, przedstawienie wykonywanych przez rodziców zawodów, również w niestereotypowy sposób, aby łamać stereotypy płciowe związane z konkretnymi grupami zawodowymi, a także pokazywanie potencjalnych ścieżek edukacyjnych bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawności, itp.).

Grupa docelowa: Nauczyciele wychowania przedszkolnego uczący w OWP w Przedszkolu Samorządowym nr 25 w Kielcach oraz uczniowie uczęszczający do OWP w Przedszkolu Samorządowym nr 25 w Kielcach w roku szkolnym 2024/2025 oraz 2025/2026.


Wskaźniki produktu:

  1. Liczba dzieci objętych dodatkowymi zajęciami w edukacji przedszkolnej – 45 K, 45 M, 90 O
  2. Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem – 12 K, 0M, 12 O
  3. Liczba szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem – 1
  4. Liczba dzieci/uczniów o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych, objętych wsparciem – 1 K, 1 M, 2 O
  5. Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – 0
  6. Liczba projektów, w których sfinansowano koszty racjonalnych usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami – 0
  7. Liczba objętych wsparciem podmiotów administracji publicznej lub służb publicznych na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym – 1
  8. Liczba objętych wsparciem mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (w tym spółdzielni i przedsiębiorstw społecznych) – 0

Wskaźniki rezultatu:

1. Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty, którzy uzyskali kwalifikacje po opuszczeniu programu 12 K, 0 M, 12 O


#FunduszeUE

#FunduszeEuropejskie